prosečna cena: 850 din.
U zaista sjajnoj – veoma poučnoj i zanimljivoj − knjizi Vino za neupućene, koja nikako nije samo za neupućene (čitao sam je 4 puta i uvek pronalazio nešto novo i zanimljivo), autori iznose jednu interensantnu tezu o vinskim etketama. Naime, komentarišući propise Sjedinjenih Američkih Država u ovoj oblasti, kažu da je prednja etiketa zapravo ona na kojoj pišu obavezni podaci, eventualni saveti za slaganje s hranom itd., a da je ona etiketa koju svi mi, pretpostavljam, doživljavamo kao prednju ili “glavnu” (sa imenom vina) – zadnja etiketa. Knjigu od srca preporučujem, pa tamo malo više “kopajte” i o ovome.
Ukoliko prihvatim gorerečeno, onda ću reći ovako: dobra vest stiže sa prednje etikete ovog Tikvešovog grenaša belog iz 2015: jačina alkohola je, po njoj, 13,5 %. To je primetno manje od nekih prethodnih berbi, gde je alkohol išao preko 14% i gde je bio opterećujuć. Da nevolja bude veća, ovo vino vam se u početku predstavi kao sasvim lagano i sveže, prevari vas i “navuče”, a kad pokušate da ustanete ova četrnaestica plus vam se grohotom nasmeje u lice. 🙂
Doduše, voleo sam ja i te berbe, iako sam brzo postao svestan ove zamke. Nešto u znam da me lažeš, ali mnogo mi lepo pričaš fazonu. 🙂
Grenache blanc je sorta poreklom iz Španije, a visoki alkoholi su joj nekako “u opisu posla”. Koliko znam, ovaj Tikvešov je jedini sortni grenaš beli u ovom regionu, što ga na neki način čini obaveznom lektirom…
Svežina mirisa. I mineralnost, protkana prijatnim valerima livadskog cveća, breskvi, jabuka, dinja. Sadržajan buke, zanimljiv.
U ustima sočno, puno. Dobre, čvrste kiseline. Ipak, alkohol i ovde iskače, i odaje utisak da ga ima više nego što je navedeno. Ipak, nije toliko opterećujuć, već fino doprinosi utisku punoće tela.
Završnica dobra, topla. Donosi aromu kore limuna i sasvim blagu, prijatnu gorčinu na zadnjem nepcu.
Zanimljivo vino koje svakako treba probati.